DİTİB Schwetzingen Dostluk Şöleni

Serhat Aksen 08.06.2013
Sehr geehrter Oberbürgermeister Herr Rene Pöltl,
Sehr geehrter Abgeordneter Herr Kern,
Sayın Başkan,
Sayın Vatandaşlarımız,
Kıymetli Misafirler,

Zunächst möchte ich die deutschen Gäste, die unter uns sind, herzlich begrüßen und willkommen heißen. Wir freuen uns darüber, dass Vertreter der lokalen Institutionen und unsere anderen deutschen Freunde an Veranstaltungen wie dieser teilnehmen. Herzlich willkommen und wenn Sie mir erlauben, möchte ich meine Rede auf Türkisch fortsetzen.

Türkiye ve Almanya çok yönlü ilişkilere sahip iki güçlü ülkedir. Almanya, AB’ni başat gücü konumundadır. Türkiye’de dünyanın en büyük 16., Avrupa’nın en büyük 6. ekonomisi olan, genç ve dinamik nüfusuyla gıpta edilen bir ülkedir. İki ülke arasındaki ilişkileri kendine özgü kılan esasen insan unsurudur. Almanya’da 3 milyon vatandaşımız yaşamakta, ülkemizi ziyaret eden turist sayısında Almanlar ilk sıralarda yer almakta, bundan da öte ülkemize yerleşen Almanların sayısı her geçen gün artmaktadır.

Bu gibi etkinlikler toplumların kaynaşmasına, yerel yöneticiler ile toplumumuzun yakınlaşmasına ve kültürümüzün daha iyi tanınmasına katkı yapmaktadır. Ben öncelikle, bilhassa derneğin kadın kollarına ve gençlik kollarına teşekkürlerimi sunuyorum.

Sevgili Vatandaşlarımız,

İnsanımız 50 yılı aşkın süredir Almanya’da toplumsal hayata çok önemli katkılar yapıyor ve yapmaya devam edecek. Bizim arzumuz, toplumumuzu her alanda (siyasi, sosyal, kültürel, eğitim, sportif, ekonomik) aktif görmektir.

Eğitimin önemi konusunda, görev bölgemizdeki tek Türk kökenli Okul Müdürü olan Sayın Ümit Arabacı, az önce yaptığı konuşmada, çok önemli mesajlar verdi. Çocuklarımızın eğitimine destek olmak için hepimize büyük sorumluluklar düşüyor. Başkonsolosluk olarak eğitimle ilgili her konuda yardıma hazırız. Velilerimizden ricamız, Okul Aile Birliklerine destek vermeleri ve yardıma ihtiyaç duyulan konularda Eğitim Ataşeliğimiz ile temasa geçmeleridir.

Sizleri, Almanya’da siyasi alanda da aktif olarak görmek istiyoruz. Alman vatandaşlığına sahip olanların seçimlerde oy vermeleri, aday olmaları, siyasi çevrelerle yakın temasta olmaları toplumsal taleplerin dikkate alınmasında ve Türk kökenli insanların varlığının hissettirilmesi açısından önem arzetmektedir. Dileğimiz çifte vatandaşlık önündeki engellerin kalkmasıdır. Ancak, mevcut koşullarda dahi insanımızın ve özellikle gençlerimizin Almanya’da hangi partiye ilgi duyuyorlarsa duysunlar, siyasi çalışmalara tabandan katılmalarında yarar bulunmaktadır. Biliyorsunuz içinde bulunduğumuz yıl Almanya’da genel seçim yılı. Bu durum, toplumumuza talep ve beklentilerini siyasilere iletmelerinin ve bu taleplerin gündemde tutulmasının önemini artırmaktadır.

Seçimlerden bahsetmişken, Türk vatandaşları için, ülkemizde yapılacak seçimlerde, gümrük kapılarının yanı sıra, bulundukları yerlerde oy vermelerine imkan tanıyan yasal düzenleme yapıldı. Şimdi uygulamaya yönelik çalışmalar devam etmekte. Bu uygulama, toplumumuzun uzun yıllardır, hasretle beklediği bir uygulamaydı. Seçimlerde oy kullanmak açısından, adres beyanında bulunulması önem taşımaktadır. Başkonsolosluğumuzda işlem yapmaya gelen vatandaşlarımızdan, görevlilerimiz adres beyanlarını almaktadır. Vatandaşlarımızın adres beyanında bulunmalarının önemini bir kez daha vurguluyorum.

Etkinlikte emeği geçen herkesi bir kez daha kutluyor, Dostluk Şöleninizin coşkulu geçmesini, dostlukların pekişmesini diliyor, hepinizi gönülden selamlıyorum.

Montag - Freitag

08:30 - 14:00

01.01.2019 Neujahr
19.04.2019 Karfreitag
22.04.2019 Ostermontag
01.05.2019 Tag der Arbeit
30.05.2019 Christi Himmelfahrt
04.06.2019 Ramadanfest
10.06.2019 Pfingstmontag
20.06.2019 Fronleichnam
03.10.2019 Tag der Deutschen Einheit
29.10.2019 Nationalfeiertag
01.11.2019 Allerheiligen
25.12.2019 1. Weihnachtstag
26.12.2019 2. Weihnachtstag