23 Nisan etkinliği - Ettlingen

Nevzat Arslan 22.04.2018

Ettingen Okul Aile Birliğinin Değerli Başkanı Avni Koçak,

Sevgili öğretmenlerimiz Döndü Öztürk, Hakan Baycal ve Zatiye Yılmaz,

Çok kıymetli vatandaşlarımız,

Sevgili çocuklar,

23 Nisan Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılış tarihi olan 23 Nisan 1920’nin ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara armağan edilişinin 98. Yıldönümünü kutluyoruz.

Bu tarih egemenliğin millete geçtiği tarih olması hasebiyle önemlidir. Bir milletin geleceği olan çocuklara bu günü armağan etmek suretiyle Atatürk egemenliği padişahtan alıp halka veren Millet Meclisimizi ve Cumhuriyetimizi de gelecek nesillere teslim etmiş oluyordu. 1979 yılından bu yanan da dünyanın farklı ülkelerinden çocukların katılımlarıyla kutlanmaktadır. 23 Nisan 1979 yılında

Dünyada çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’dir.

Sevgili Çocuklar,

Sizler, zor şartlarda Almanya’ya gelen, burada sıkıntılar içinde fedakarca çalışan ve sizlere en iyi şartları ve eğitimi sunmaya çalışan ailelerin çocuklarısınız. Bir ülkenin en değerli birikimi insan kaynağıdır ve insana yapılan yatırım zaman içinde en çok kazandıran yatırımdır. Çocuklarımızın geleceğine kaynak ve zaman ayırmak mecburiyetindeyiz. Çok değil önümüzdeki birkaç yıl içinde yaşam çizginizde çok belirleyici bir döneme gireceksiniz, sizlerin gelecekte Almanya’da en iyi mevkilere gelmenizi, kendi mili ve manevi değerlerinizi koruyarak ülkemizi en iyi şekilde temsil etmenizi, toplumumuzun edindiği yeri daha da sağlamlaştırmanızı kendinize, ailenize, Almanya’ya, Türkiye’ye ve dünyaya faydalı olmanızı aruz ediyoruz. Bunun için çok çalışmalı, kendiniz en iyi şekilde hazırlamalısınız. Bir kitap bir insanı, bir insan bir toplumu değiştirebilir. Her fırsatta okumanızı, kitaplarla dost olmanızı, Türkçeyi unutmadan mükemmel bir Almancaya sahip olmanızı istiyoruz. Çok kolay bir şekilde iki dilli olabilecekken Türkçeye ilgi gösterilmediği için bundan vazgeçenler olabiliyor. Buna dikkat etmenizi istiyorum. Devletimiz öğretmenler göndermek suretiyle bu konuda vatandaşlarımıza yardımcı olmaya çalışmaktadır. Ama asıl görev bu konuda sizlere düşmektedir.

Sevgili yavrularımız,

Sizlerin Almanya’da en iyi eğitimi almış, en iyi üniversitelerde okuyan, sosyal, kültürel etkinliklere aktif olarak katılan, hem kendi toplumumuza hem de İtalyan toplumuna her alanda katkı sağlayan, kendine güvenen, hayatın her türlü güçlüğüyle baş edebilecek donanıma sahip, özgür bireyler olarak yetişmeniz bizim en büyük idealimizdir. Bunu başarabildiğiniz takdirde bugünün çocukları, yarının gençleri olarak sizler ülkemizin ve Alman toplumunun sadece zenginliği değil, dinamizminin ve değişim potansiyelinin de kaynağı olacaksınız.

Sizlere daha aydınlık ve umut dolu yarınlar bırakabilmek için sergilenen fedakarlıkların bilinciyle atalarımızın emanetini, manevi değerlerimizi ve milli ideallerimizi sonsuza kadar yaşatmanız, sizlerden en büyük beklentimizdir.

Bu duygularla siz çocuklarımıza armağan edilen bu anlamlı günde, başta Cumhuriyetimizin ve Türkiye Büyük Millet Meclisimizin Kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını, aziz şehit ve gazilerimizi, minnet ve şükranla anıyor, bugünün dünyanın bütün çocuklarına barış ve mutluluk getirmesi dileğiyle sizleri sevgiyle kucaklıyorum.


Montag - Freitag

08:30 - 14:00

01.01.2019 Neujahr
19.04.2019 Karfreitag
22.04.2019 Ostermontag
01.05.2019 Tag der Arbeit
30.05.2019 Christi Himmelfahrt
04.06.2019 Ramadanfest
10.06.2019 Pfingstmontag
20.06.2019 Fronleichnam
03.10.2019 Tag der Deutschen Einheit
29.10.2019 Nationalfeiertag
01.11.2019 Allerheiligen
25.12.2019 1. Weihnachtstag
26.12.2019 2. Weihnachtstag