Öğretmenler Günü Töreni

Serhat Aksen 27.11.2011

        

Saygıdeğer Öğretmenlerimiz,


Sayın Misafirler,


Değerli Basın Mensupları,


 


-          Öğretmenler Günü kutlaması vesilesiyle, Almanya’da görev yapan Türk öğretmenlerimiz ve Türk kökenli Alman vatandaşı olan öğretmenlerimiz ile Başkonsolosluğumuzda biraraya gelmekten büyük memnuniyet duyuyoruz.


 


-          Karlsruhe’ye geleli birkaç gün oldu ve aslında görevime de henüz tam manasıyla başlamış değilim. Ancak, Muavin Konsolos Arkadaşım Mahmut Bey, bu etkinlik hakkında bilgi verdiğinde, ben de bu anlamlı kutlamaya katılıp, sonsuz saygıyı hak eden siz kıymetli öğretmenlerimizin yanında olmak istedim.


 


Atatürk’ün, Millet Mektepleri “Başöğretmeni” sıfatını bir 24 Kasım günü (1928) kabulü çerçevesinde, yine Yüce Atamızın doğumunun 100. yılı olan 1981 yılından beri ülkemizde ve dış temsilciliklerimizde öğretmenler gününü coşkuyla kutluyoruz. Maalesef bu yıl içimiz buruk. Van’da meydana gelen deprem felaketinde çok sayıda öğretmenimiz de yaşamını yitirdi. Kendilerini saygı ve rahmetle anıyoruz. Şehit öğretmenlerimiz, bu kutsal mesleğin özünde yatan idealizmin ve özverinin birer abidesi olarak her zaman gönüllerimizde yaşayacaktır.


 


-          Zor bir mesleğiniz var. Bazen yurdumuzun en ücra köşelerine uzanan tayin sürecinizde, genç nesilleri en iyi şekilde yetiştirmek için yılmadan-bıkmadan çalışıyorsunuz. Bazen de sizlerin örneğinde olduğu gibi ülkemiz sınırlarının ötesinde, vatandaşlarımızın yoğun şekilde yaşadığı ülkelerde görev yapıyorsunuz. Burada, bir yandan öğrenci kardeşlerimizi Türk kültürüne yaraşır bir şekilde yetiştirmeye çalışırken, bir yandan da öğrencilerimizin Alman okullarında başarılarını yükseltmek ve onları yaşadıkları toplumla uyum sağlamış, bilgili ve donanımlı birer “dünya vatandaşı” olarak yetiştirmeye gayret gösteriyorsunuz.


 


-          Bugün aramızda Türkiye’den atanan öğretmenlerimizin yanı sıra Türk kökenli Alman vatandaşı öğretmenlerimiz de var. Türk kökenli nüfusun toplumsal hayatın her alanında göstermekte olduğu başarıların perçinlenmesi büyük önem taşımaktadır. Arzulanan başarı, ancak hep birlikte azimle çalışmamız sonucunda elde edilebilir.


 


-          Biz Başkonsolosluk olarak siz değerli öğretmenlerimizin ve de öğrenci kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Bu vesileyle Türkiye’ye dönen Eğitim Ataşesi Sayın Murat Çelebi’ye de hizmetlerinden dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz. Atamalardaki belirsizlik giderilene kadar Muavin Konsolos Mahmut Bey bu görevi de vekaleten yürütecek ve sizlere yardımcı olacak.


 


-          Mesleğinizin tüm meşakkatine rağmen, bazen öğrencilerinizin yüzünde beliren bir gülücükle, bazen onların sunduğu bir çiçekle ve hepsinden öte onların toplumun başarılı ve uyumlu birer ferdi olarak gördüğünüz anda, tüm sıkıntılarınızı unutup, işinize taze bir enerji ile sarılan yüce gönüllü insanlarsınız. Sizler topluma can veriyorsunuz ve geleceği inşa ediyorsunuz.


 


-          Emekleriniz için teşekkürlerimi sunuyor, öğretmenler gününüzü bir kez daha içtenlikle kutluyorum.

Montag - Freitag

08:30 - 14:00

01.01.2019 Neujahr
19.04.2019 Karfreitag
22.04.2019 Ostermontag
01.05.2019 Tag der Arbeit
30.05.2019 Christi Himmelfahrt
04.06.2019 Ramadanfest
10.06.2019 Pfingstmontag
20.06.2019 Fronleichnam
03.10.2019 Tag der Deutschen Einheit
29.10.2019 Nationalfeiertag
01.11.2019 Allerheiligen
25.12.2019 1. Weihnachtstag
26.12.2019 2. Weihnachtstag